Jak jsem minule psal o tom jak jsem se musel poprat se Standoxem,tak jsem slíbil že se také zmíním o šablonách. Bez nich airbrush vlastně ani nejde dělat a říkejte si, že je nepoužijete a děláte od ruky. Ale beztak je musíte použít. Už kvůli tomu,že vám šablona zabrání „fouknutí“ barvy někam jinam. Ano, viděl jsem pár prací volně z ruky, ale to byla většinou práce na velké ploše, zdi nebo to bylo na kamionu, kde si dotyčný umělec pomohl skicou, projektorem nebo náčrtem. Ale třeba na přilbě je šablona nezbytná, bez ní jsou okraje rozmazané a linka nejistá, stejně jako detaily, které bez šablony prostě nejdou.
K práci nám ovšem nebude stačit pouze pistole, kompresor a nějaká ta barva. Samozřejmě, ještě je potřeba trochu šikovnosti, ale o té teď nemluvím. K úspěšné tvorbě hezkého airbrush je totiž potřeba ještě několik pomůcek.
A nejsou to jen šablony, jak název napovídá. Pojďme si je tedy trošku rozepsat.Jako první bych uvedl především veškeré maskovací nástroje. Povětšinou neděláme airbrush na celou plochu tak ostatní části musíme důkladně zakrýt, aby nedošlo k poničení nežádoucí plochy.
Když potkávám motorkáře, občas se najde někdo, kdo nechce mít na své motorce sofistikované orly, čím dál méně populární symboly Ameriky, nebo šelmu. Trend v tématech airbrushe pro motocykly jde od obrazů spíše na grafiku a to jak pinstriping neboli linkování až po abstraktní vzory (patterny) a nebo plameny v různě barevném provedení. Abych pravdu řekl, v Česku se moc linkované nebo „hot rod“ grafické plameny nevidí, jedná se spíše o výjimku. Daleko oblíbenější jsou barevné variace plamenů v kombinaci s nějakým vhodným motivem. Na malbu jedné podobné práce se nyní podívejme.
Vážení přátelé, jsem pro. Ano, naučte se kreslit a malovat. Původně jsem napsal kdysi plno článků o akrylu, akvarelu a také o základech kresby. A to jak uhlem, tak tužkou. Později to byla olejomalba, velmi složité a široké téma pro jednoho člověka. Poslední léta jsem se přáteli zaměřil na foukání barvy vzduchem, na retuš a její propagaci v Česku, Slovensku a přilehlých krajinách. Samozřejmostí je podpora a také základy či fígle, které se asi nikde nedočtete. V předchozích lekcích věnovaných začátkům jsme si povídali o maskování. Dnes ty začátky ještě více rozvedeme do podrobností. Náš malý magazínový průvodce je vhodný snad pro každého, kdo se rozhodne s malováním pomocí pistolky začít. Kdysi jsem četl jednu publikaci o malbě americkou retuší v češtině a ta nedala to, co jsem očekával. Snad jsme to tady v AM už lehce napravili.
V tomto projektu se podíváme na vznik tématického obrazu. Je v něm vidět, jak macešsky se chováme k přírodě, ke zvířectvu a světu kolem nás. Osobně v tom obraze vidím Mexický záliv, honbu za ropou, penězi a bohatstvím na úkor přírody, která nás okolo obklopuje. Problémům ekologie se nevyhneme z žádném případě a tento obraz je zamyšlením nad lidskou bezohledností a hezkou ukázkou jak se dá s airbrush malovat i obraz na plátno.