Doma používáme dva kompresory, jeden slouží v garáži absolutně na všechno a v ateliéru používám na retuš tichý hrncový. Kompresor Iwata mne odradil svou cenou a tak jsem si vyrobil svůj. Postup jsem psal již kdysi dávno, později mi poslal postup Malý Moslim, který ukázal perfekní preciznost při výrobě. Podotýkám, že kompresor je tlakový nádoba a pokud nejsme kutilové, mechanici a elektrikáři....tak se do toho raději nepouštějme. Jinak hrozí výbuch a také úraz elektrickým proudem. Moslimův postup opakovat nebudu, jistě ho známe, ale napsal jsem si s Bodym a ten mi dovolil publikovat jeho "brutální" postup na stavbu jednoduchého tichého kompresoru. Reaguji na email a dotazy od Malin, která nás zahrnula dotazy. Jako bonus je zde postup na domácí výrobu airbrush hardcore pistolky.
Zdravím Vás lidi. Dlouho jsem přemýšlel, jestli Vám mám do airbrush časopisu napsat a jestli by se to dalo zveřejnit, nebo číst. Ale zážitek byl hodně zajímavý a tak v krátkosti, když už jsem taky čtenář. Týden jsem čekal než mi domů přijde pistole. Tedy spíš pistolka. Já se v nich moc nevyznám, ale objednal jsem typ Fengda, nějak se začít musí. Když mi přišla domů, byl jsem celý nažhavený, že ji půjdu otestovat.
Ahoj vespolek. Dostal jsem pár dotazů, jak je to se mnou a airbrushem. Co používám za vybavení a tak. Hned dopředu musím velmi suše konstatovat, že se považuji za airbushovou lamu. Zvládl jsem jen základní techniky a tak většina mých seancí stále připomíná testování nových postupů než nějakou seriózní práci. Přesto zkusím napsat pár odstavců o vybavení, které používám.
Když jsem kdysi ještě neměl stíkací pistoli, tak jsem si airbrush pistolku začal vyrábět sám už před 20ti lety. Nejprve jako jednoduchou fixírku a později jako modelářskou s jehlou z injekční stříkačky. Jako poklad se mi potom jevila darovaná jednočinná ruská pistolka Aerograf, která mi umožnila foukat písmo a jednoduché šablonované obrázky. U této pistolky šlo pouze regulovat vzduch, ale ne přívod barvy. Ale i tak jsem byl s ní velice spokojen. On si snad dříve každý při malbě a lakování modelů nebo obrázků v dílně pomohl jak se dá...
Hola vespolek,
v souvislosti se stavbou mého Mig-3 jsem nabyl malou zkušenost ohledně použití masek pro stříkání kamufláže a tak se o ni dělím.
Postup
- Masku si nakreslíte v čemkoliv vektorovém, aby to šlo vyřezat (corel, CAD...). Počítejte s tím, že nejtenší čára (lem hvězdy, písmo), co lze z fólie vyříznout, je cca 0,5mm. Je možno řezat i tenší (cca do 0,3mm), ale to už se při řezání pomačká zmiňovaná tenká odřezávaná část.
- zajděte si do reklamního studia a nechte si masky vyřezat
- důležité je křivky před řezáním seskupit, aby plotr 'necukal' a nenadělal zuby v masce. Jestli nevite, co to znamená, nevadí, odborníci to udělají za vás (tedy když jim řeknete).
- důležité je mít kvalitní plotr, jednoduše zjistíte pomocí tzv. "hvězda testu", viz níže, srovnání kvalitnícho a nekvalitního řezu, velikost kvězdy 17mm