Ahoj Magazíne,čau Sančezi. Vy si prostě nedáte kluci pokoj. Už jsem si říkal,že dneska na netu nebude nic zajímavýho a hodilo mě to sem. V historii nemáte napsáno pár detailů,tak to posílám.Pistoli mám zatím jen jednu,ale plánuji koupit něco,co vydrží a má lepší detail. To pak nebudu slintat a závidět majetnějším kolegům tady. A teď něco do podrobna. Nástroj, kterým se malby provádějí se nazývá stejně, jako technika sama a konstrukcí jde vlastně o miniaturní stříkací pistoli s velmi malou tryskou.
Jsou velmi přesné japonské stříkací nástroje, kvalitně zpracované, s tryskami vyrobenými z titanu a se zárukou od výrobce na 5 let. Pistolky Iwaty i té nejnižší řady jsou schopné stříkat velmi slabou čarou, postačující na jemnou prácí (což ochotně demonstrujeme každému zájemci, např. na Airbrush Art Festivalu 2010, kterého jsme se zúčastnili). Jenom pomocí pistolí od Iwata člověk dokáže nastříkat 20 lebek(!) na ploše stejné jako mince.Viz video microairbrushing.
Radkovo včerejší dotaz bych mohl i takto veřejně konzultovat. Není jednoduché vědět hned najednou vše a jeho dotazy nejsem opravdu na dálku schopen zodpovědět najednou. Kdyby bydlel v Lounech, rád vypomohu, výbavu má pěknou, ale poslední výtvory se snad nedají ani publikovat. Znám Martina Kavana osobně, ten pořádá airbrush kurzy pro začátečníky. Ale Radek je z Prahy, Chomutov je pro něj z takříkajíc a tak mě napadlo ho poslat za jednou neméně známou tváří českého airbrushe na kurz...po absolvování nám slíbil fotografie, reportáž a rozhovor se vzorky výtvorů.
Původně jsem o tom vůbec nechtěl psát, ale pak jsem si řekl, že by se podobná záležitost mohla stát komukoliv, kdo doma začíná nebo experimentuje s airbrushem. Dostal jsem malou prácičku, ne vůbec náročnou, kamarád chtěl vyrobit dvě víčka a tak jsem mu je v polních podmínkách vytvořil. Ale pak mě napadlo, že když jsou to víčka od krabice s tabákem, který není moc zdravý, tak mu tam vytvořím pistolkou svého oblíbence kostlivce Jacka, kterého jsem kdysi stvořil ve svých prvních komiksových stories. Mělo to být překvapení....A tak jsem si celý postup nafotil a popsal. Co jsem k tomu všechno potřeboval?
Ke stavbě tohoto kompresoru mě vedly následující potřeby a omezení : 1. – cena koupeného profi kompresoru je cca. 10.000,- Kč a výše, 2. – mít kompresor víceúčelový , 3. – mít kompresor tichý (bydlím v paneláku a modelařím většinou v noci), 4. – mít kompresor, který funguje bez další obsluhy. Ke stavbě potřebujete vyřazenou ledničku, vyřazený hasící přístroj a dobrého kamaráda se svářečkou. Rám celého zařízení je svařen z kovových profilů, které vám v každém solidním železářství strojově nařežou na míru ( cca. 100,- Kč včetně nařezání). Tlaková láhev je ze starého hasícího přístroje, vlastní kompresor ze staré ledničky.Takové kompresory dávají až 15 atmosfér. Jednotlivé díly jsou pískovány a opatřeny vypalovací práškovou barvou. Do ovládací hlavice hasičáku je v místě výfuku hasiva vyvrtán závit G1/4“.