Dnes a denně se setkávám s barvou, podklady, materiály a hlavou mi letí různé nápady, jak by se dala barva nebo maskování nějak zkombinovat. Pokud provedeme kombinaci masek v nějakém zajímavém postupu, získáme velmi zajímavé efekty. Když ji pak kombinujeme s pinstripingem, máme skvělou grafiku a zajímavý, originální design. Posledně z těch dobrých nápadů to byla imitace karbonu a postup, jak ho získat. Dnes to bude pro změnu něco úplně jiného.
Která airbrush pistole je nejlepší? Co potřebuji k tomu, abych mohl dělat airbrush?Proč z mé pistolky nemohu dostat jemné a tenké linky? To vše a další otázky jsou variace na stejné téma všech začínajících a je prakticky nemožné na všechny dobře odpovědět. Ale vím jedno. Airbrush je nástroj, nic víc, nic míň. Samozřejmě, kvalitní nástroje jsou velmi důležité pro každou prácia dosažené výsledky stejně jako u kteréhokoliv nástroje jsou závislé na schopnostech osoby obsluhující nástroj. Dejte levnou pistolku do rukou zkušeného airbrush umělce a získáte profesionální výsledky. Dejte tu nejlepší a nejdražší airbrush pistolku do rukou nezkušeného a neznalého a výsledky pro něj budou přinejmenším zklamáním.
Radkovo včerejší dotaz bych mohl i takto veřejně konzultovat. Není jednoduché vědět hned najednou vše a jeho dotazy nejsem opravdu na dálku schopen zodpovědět najednou. Kdyby bydlel v Lounech, rád vypomohu, výbavu má pěknou, ale poslední výtvory se snad nedají ani publikovat. Znám Martina Kavana osobně, ten pořádá airbrush kurzy pro začátečníky. Ale Radek je z Prahy, Chomutov je pro něj z takříkajíc a tak mě napadlo ho poslat za jednou neméně známou tváří českého airbrushe na kurz...po absolvování nám slíbil fotografie, reportáž a rozhovor se vzorky výtvorů.
Jako dítě jsem si rád hrál s fixírkou a používal jsem si jako doplněk k malbě svých malých obrázků. Později, když jsem byl starší a věděl o tom, že existují airbrush pistolky, tak jsem se pokoušel o její výrobu, protože to byl nedostupný a drahý produkt. Navíc jsem nevěděl, jestli ji vůbec za tu cenu dokážu využít. Takže ještě než jsem od souseda modeláře před 15ti lety zakoupil starý dobrý jednočinný ruský Aerogram, vyrobil jsem si fixírku na malbu sám. Že to bylo téměř nepoužitelné, o tom není pochyb. Jednočinné „prskátko“ se mi ale zalíbilo a osvědčilo natolik, že jsem se později pro koupi opravdové airbrush pistole skutečně rozhodl. Následující článek není návod, ale ukázka toho, že existují lidé, kteří si airbruh nemohou nebo nechtějí pořídit a pomáhají si svépomocí a vyrábějí si pistolky sami. Jak?
Když jsem viděl v lakovně některé Rudíkovy neúspěšné pokusy o linkování, začal jsem vlastně zjišťovat, jak a čím by se linkování mělo dělat. Kromě dražších linkovacích strojků o kterých tu byla kdysi také řeč jsem se víc zajímal o štětce a jak je používat. Tak za prvé, obyčejným štětcem ty správné linky neudělám. Linkovací štětec vypadá jinak, má delší chlup, který bývá buď přírodní z nějaké chlupaté potvůrky nebo umělý. Ale i ty umělé jsou velmi dobře použitelné a mají dobré vlastnosti a vyrábí se v různých velikostech.Nejznámější značkou je zcela jistě MACK. To druhé je mít správnou barvu, většinou se jedná o speciální linkovací barvy, které mají jiné vlastnosti než ty, které použijeme do pistole.