Samozřejmě neexistuje pouze jeden typ pistole pro airbrush. Na této stránce si uvedeme základní rozdělení. Největší odlišení je hned úvodem, jež vychází z celkového principu fungování pistole,existují tedy dva typy.
Která airbrush pistole je nejlepší? Co potřebuji k tomu, abych mohl dělat airbrush?Proč z mé pistolky nemohu dostat jemné a tenké linky? To vše a další otázky jsou variace na stejné téma všech začínajících a je prakticky nemožné na všechny dobře odpovědět. Ale vím jedno. Airbrush je nástroj, nic víc, nic míň. Samozřejmě, kvalitní nástroje jsou velmi důležité pro každou prácia dosažené výsledky stejně jako u kteréhokoliv nástroje jsou závislé na schopnostech osoby obsluhující nástroj. Dejte levnou pistolku do rukou zkušeného airbrush umělce a získáte profesionální výsledky. Dejte tu nejlepší a nejdražší airbrush pistolku do rukou nezkušeného a neznalého a výsledky pro něj budou přinejmenším zklamáním.
V dnešním článku se vracíme k povrchovým úpravách stříkáním technikou airbrush. Velmi důležitou částí při stříkání je také čištění pistole. A právě o tom je dnešní článek. Zdrojem jsou informace od těch nejpovolanějších, tedy airbrush lakýrníků. Čištění stříkací pistole by se nemělo zanedbávat! Jedná se o velmi citlivý a přesný nástroj, který nám umožňuje vytvářet neskutečná optická kouzla, ale pouze tehdy, když je řádně vyčištěný a v pořádku. Jestliže máme v nástroji zbytky usazené zaschlé barvy, nejenže nebude fungovat tak, jak by měl, ale můžeme jej i zničit! Proto po každé práci retuš řádně vyčistěte a zbavte barvy.Jednou za čas pistoli důkladně rozeberte – celou, ne jen tak jako při běžném čištění, ale opravdu do posledního šroubečku. Jednotlivé díly zkontrolujte a očistěte od usazené špíny nebo vazelínky či oleje, poté pohyblivé části opět namažte.
A to nejlépe propláchnutím (několikerým) ředidlem. Je možné lehce prstem zastínit trysku, vzduch pak probublává do nádobky a pomáhá pročistit pistoli. Jako základní čištění to dostačuje, ale jednou za čas (podle intezity používání) je nutno pistoli rozebrat a jednotlivé díly umýt v ředidle nebo ve speciálních čistidlech. Při této práci je třeba postupovat nanejvýš obezřetně neboť poškození jehly nebo trysky má fatální následky. Při čištění vyndavejte jehlu vždy zepředu, vytažením zezadu totiž zanesete na těsnění všechnu nečistotu která je usazena na jehle. Očištěnou jehlu pak vkládejte zezadu.
Trysku neprošťuchujte žádným drátkem (hrozí deformace) nechte pracovat speciální čistidlo. Nezapomeňte udržovat průchozí malou dírku ve víčku nádobky.
Když potkávám motorkáře, občas se najde někdo, kdo nechce mít na své motorce sofistikované orly, čím dál méně populární symboly Ameriky, nebo šelmu. Trend v tématech airbrushe pro motocykly jde od obrazů spíše na grafiku a to jak pinstriping neboli linkování až po abstraktní vzory (patterny) a nebo plameny v různě barevném provedení. Abych pravdu řekl, v Česku se moc linkované nebo „hot rod“ grafické plameny nevidí, jedná se spíše o výjimku. Daleko oblíbenější jsou barevné variace plamenů v kombinaci s nějakým vhodným motivem. Na malbu jedné podobné práce se nyní podívejme.