Ahoj všichni, dneska Vás provedu krok za krokem a ukážeme si klasickou malbu pomocí airbrushe a černé barvy. Uvidíte rozsah a paletu šedých barev, které budu tvořit pomocí černé barvy. Tedy za předpokladu, že z šedé budu vycházet jako ze základního tónu a budu přidávat černou nebo světle šedou. Z tohoto projektu jsem se inspiroval pro svůj základní styl, který bych si rád přisvojil a který se mi pro ilustraci moc líbí. Když se začínalo na začátku minulého století malovat poprvé pořádněji malovat airbrushem, k dispozici byla pouze tato šedá paleta. A to jak na portréty, tak na retuše fotografií. Barevná variace odstínů přišla až mnohem později. Beru do ruky svou Iwatu Eclipse a dám se do malby našeho miláčka rodiny. Pojďte se podívat, jak to dělám.
Krásný a snad již slunečný den pro všechny čtenáře. Snad Vám dobrou náladu neodnesla velká voda a doufejme, že máte chuť do dalších výtvarných projektů. Ten dnešní je na papíře a ukážeme si, jak namalovat pomocí airbrush nějaké ovoce. Tento postup s popisem je určený zejména pro začínající a není tak náročný jako minulá lekce.
Tak Vážení, dost bylo broušení plechu a sykotu pistolí na velkých plochách v lakovně. Dnes ze sebe uděláme umělce a připravíme si plátno. Našepsované se dá již zakoupit hotové, nebo koupíme plátno a pomocí Gesso a válečku či štětce si plátno připravíme. O napínání plátna a jeho přípravě na akrylové barvy či olejomalbu jsme si povídali v předchozích článcích a lekcích pro začátečníky s airbrush pistolkou. Malovat můžeme samozřejmě na papír, karton, dřevotřískové desky a jiné materiály, ze kterých po rámování či bez něj můžeme udělat umělecké dílo. Airbrush pistole nám dává ohromné možnosti, které mám štětec nenabídne, velkou přesnost a dokonalé přechody. To je možná ten důvod mírné nevraživosti několika výtvarníků, kteří se věnují jiným technikám, airbrushi nerozumí a házejí ho kamsi do propasti mezi „nevhodné techniky“. Již bezmála deset let je přesvědčuji, že je to skvělá technika malování i pro další nadané malíře, výtvarníky a že je zapotřebí retuši rozumět, pochopit principy a přijít s vhodným nápadem. V dnešním téměř dokonalém Patrikovo postupu s ukážeme krásnou malbu starobylého automobilu, který nechává opravdu vyniknout přesnosti a krásných efektu pistolky, kterou jste si možná již zakoupili nebo o ní přemýšlíte.
Toto je spíše článek pro modeláře, kteří chtějí airbrush využít a nechtějí si na občasnou práci kupovat pistoku. Sice nepochopitelné, raději bych investoval do nejlevnější pistolky za pár stovek, ale jako zajímavost je to dobré čtení. Modeláři zde naposledy překvapili s kompresorem domácí stavby a dnes i podomácku udělanou pistolkou. Je to brutální, primitivní, ale na stavbu a malbu modelů velmi účinné. Slabším povahám nedoporučuji číst dále...
Už dlouho jsme tu neměli žádný větší tutoriál, neboli postup, kdy se můžeme podívat na jednotlivé kroky a postup. Než se pustíte do větší práce, je důležité shrnout si celý postup a hlavně zaměřit se na přípravu. Mezi to patří i řádné rozměření a rozvržení celé symetrie díla. Obzvláště pokud se jedná o čpřevážně linkované díly, kdy je kladen důraz na čistotu zpracování a dokonale zrcadlové provedení celé práce. Prostě aby dotyčný Harley-man nebyl terčem posměchu, že mu ta kachnička na nádrži padá na jedné straně na nohu a na druhé půlce nemá kus zobáku.