"Tak takovýho potvoráka mi uděláš..!" Povídal mi soused Jaroslav včera večer, když jsem mu ukázal náčrt tužkou na papíře. Je majitelem natuněné Škody Favorit a na kapotě má celkem slušné škrábance. Vyzvídal jak by se dala kapota opravit a přelakovat červeným základním odstínem. A pak nás napadlo, že bychom mohli něco vytvořit na kapotu, něco lepšího, než je víčko od nechutného piva Gambrinus. A tak jsem začal načrtávat budoucí podobu lebky, která půjde přenést na opravenou kapotu a pod lak. Více v článku určeném pro naše čtenáře.
Jsou velmi přesné japonské stříkací nástroje, kvalitně zpracované, s tryskami vyrobenými z titanu a se zárukou od výrobce na 5 let. Pistolky Iwaty i té nejnižší řady jsou schopné stříkat velmi slabou čarou, postačující na jemnou prácí (což ochotně demonstrujeme každému zájemci, např. na Airbrush Art Festivalu 2010, kterého jsme se zúčastnili). Jenom pomocí pistolí od Iwata člověk dokáže nastříkat 20 lebek(!) na ploše stejné jako mince.Viz video microairbrushing.
V dnešním zajímavém příspěvku se podrobněji podíváme na kresbu a její následné přemalování airbrushem. Ale nebudeme na kresbu tužkou malovat rovnou, to bychom neměli přesné okraje, ale pomocí šablony. Fólii nebudeme dnes používat, ale použijeme podomácku vyrobené křivítko z tvrdé fólie. Je to samozřejmě daleko těžší přikládat tvarované křivky na správné místo, ale zase při troše cviku má malíř více volnosti v pohybu. Pojďme se na to podívat podrobněji.
V dnešním příspěvku pro mírně pokročilé se budeme zabývat krok za krokem, jak si vyrobit vlastní tričko s originálním motivem. Malba na textil nebo části oděvu je skvělý způsob ukázat veřejnosti Vaše umělecké schopnosti a někdy je i součástí reklamy pro Vás nebo ostatní. Každopádně když nemáte na sobě nějaký čínský produkt, ale kvalitní bavlněné triko s ruční malbou, zcela jistě budete na akci středem pozornosti. Přes všechny trendy v použití černého trička a kombinaci bílé a modré barvy upřednostňuji spíše dynamickou paletu barev a divoké tvary.
Více v článku…
Snad každému lakýrníkovi amatérovi se stala situace, kdy musel řešit přípravu. A to jak povrchu, tak bojovat s prachem, zápachem, sousedy... Dnes jsem si vzpoměl na situaci, kdy jsem musel lakovat menší díly. V lakovně se používají speciální stojany, držáky a polohovadla, pracujeme ve sprayboxu, bez prachu.... Do té doby jsem nevěděl - kam s tím? Takže jsem v lakovací garáži některé díly (motocyklové atp.) pokládal na hladký stolek, na odprašněnou židli, zavěšoval jsem díly u stropu a podobné šílenosti, vzbuzující úsměv kamarádů při pokusech udělat skvělý lak na jejich pekelné stroje.