Doma používáme dva kompresory, jeden slouží v garáži absolutně na všechno a v ateliéru používám na retuš tichý hrncový. Kompresor Iwata mne odradil svou cenou a tak jsem si vyrobil svůj. Postup jsem psal již kdysi dávno, později mi poslal postup Malý Moslim, který ukázal perfekní preciznost při výrobě. Podotýkám, že kompresor je tlakový nádoba a pokud nejsme kutilové, mechanici a elektrikáři....tak se do toho raději nepouštějme. Jinak hrozí výbuch a také úraz elektrickým proudem. Moslimův postup opakovat nebudu, jistě ho známe, ale napsal jsem si s Bodym a ten mi dovolil publikovat jeho "brutální" postup na stavbu jednoduchého tichého kompresoru. Reaguji na email a dotazy od Malin, která nás zahrnula dotazy. Jako bonus je zde postup na domácí výrobu airbrush hardcore pistolky.
Vždy jsem si myslel, že když si všichni kupují elitní skalpely, řezací podložky v řádu sta korun a různé držáky na pistolky…tak že je to ztráta času a hlavně peněz. Jako podložku jsem používal dřevěnou desku, pistolku jsem dával do improvizovaného stojánku z drátu a držáku na lampičku a místo kvalitního skalpelu mi do začátků postačil odlamovací nožík z obchodu za pár korun.
"Tak takovýho potvoráka mi uděláš..!" Povídal mi soused Jaroslav včera večer, když jsem mu ukázal náčrt tužkou na papíře. Je majitelem natuněné Škody Favorit a na kapotě má celkem slušné škrábance. Vyzvídal jak by se dala kapota opravit a přelakovat červeným základním odstínem. A pak nás napadlo, že bychom mohli něco vytvořit na kapotu, něco lepšího, než je víčko od nechutného piva Gambrinus. A tak jsem začal načrtávat budoucí podobu lebky, která půjde přenést na opravenou kapotu a pod lak. Více v článku určeném pro naše čtenáře.
Největší péči asi ale samozřejmě zaslouží hlavní nástroj, tedy pistole pro americkou retuš. Zde musíme být především hodně opatrní a čištění provádět opravdu důkladně, aby pistole dlouho sloužila. Jestliže máme v pistoli zbytky usazené zaschlé barvy, nejenže nebude fungovat tak, jak by měla, ale můžeme ji i zničit! Proto je nutné důkladné čištění po každé práci a někdy i v rámci ní.
Mnohokrát jsem se dělal reprodukci podle fotografie, ptali se mě, jak takovou malbu airbrushem dělám. Dali mi fotku a podle ní jsem to udělal. Není to žádným tajemstvím, že stačí pár věcí, trochu cviku a člověk dokáže ten samá obraz z fotografie přenést na plátno, kov nebo zeď. Na zeď používám projektor, ale na papír a kovové věci používám zásadně maskovací fólii popřípadě masky z papíru. Pro ty, kteří se zajímají o to, jak udělat kvalitní malbu tu mám následující postup.