Zdravím foukači. Nevím jak ostatní, ale já jsem se s airbrushem setkal až před nedávnem a to díky modelařině. Nikdo si neumí představit tu práci se štětečkem, ty nekonečné hodiny a hodiny práce, malování a patlání vším možným co je po ruce. A pak jsem se dostal na výstavu modelů do Lince, už tam nějaký čas pracuje moje sestřička a byl jsem u vytržení. O pistolkách samozřejmě vím, že existujou. Ale až teprve v Rakousku jsem si ji pořádně vyzkoušel. Pokreslil jsem tou zelenou barvou celou desku, zkoušel sprejovat z dálky i z blízka. A jak to dopadlo?
Přeběhneme o hodně let nazpět, když jsem byl hrdým majitelem čerstvě zakoupené airbrush pistolky od firmy Gabbert, model Triplex. Zakoupil jsem k ní i dvě trysky a jehly, takže jsem mohl mít 0,2 a 0,4 mm velikost, libovolně přestavitelnou. Abych pravdu řekl, hodila se obojí velikost, v závislosti na barvě i velikosti malby. Jako dobře barvy snesitelné s lakem jsem používal v té době často Illu Color a Aero Color. Jednoho dne mi kamarád donesl na opravdu poškozenou kapotu. V postupu ji obrousím, stříknu plničem, barvou, airbrushem a zalakuji. Kompletní postup s fotodokumentací je tomto článku.
Již dva dotazy dorazili do redakce AM, zda se vyplatí zakoupit na malbu levnou pistolku. Těch levných kolem tisícikoruny je velký výběr, cena lákavá, hodně čtenářů jistě o Fengdě přemýšlelo. Vždy když mi někdo tuto otázku položí, tak odpovídám asi hodně jako politik. Proč ne? Ale je to volba jak pro koho. Když se airbrush učím, chci to zkoušet, proč si nekoupit levnou pistoli? Motorkář si taky nesedne hned na Yamahu R1, ale začíná na padesátce, stopetadvacítce přes pětistovku a výše. Když se pak dotyčný rozhodne, investovat více, maluje pak složitější věci, pak zcela jistě bude pošilhávat po dražším modelu a nakonec si Iwatku Infinity doveze jako precizní nástroj domů a pokračuje dále. Ale je mezi námi skupinka lidí, kteří neřeší ani volbu kompresoru, lakovací prostor ani trysku pistolky. Více v článku...
Pozastavil bych se nad dopisem jednoho čtenáře. "Vážený pane, Nedávno jsem navštívil Vaši stránku a velmi mne zaujalo řešení problému s pistolkou a kompresorem. Na podzim jsem navštívil svého kamaráda Jaroslava Čejku a tam m půjčil pistolku s barvou a tak jsem si poprvé vyzkoušel, jak se s ní pracuje. Americká retuš je opravdu citlivá záležitost a kromě velikosti trysky záleží hlavně na citlivosti a jistotě v ruce.Začal jsem hledat ve vyhledávači AIRBRUSH a kromě hodně vydařených obrázků jsem našel i Váš článek o kompresoru z ledničky. Psal jste zde že kompresor z lednice lze použít, ale že se přehřívá a také má spoustu kondenzátu."
Doma používáme dva kompresory, jeden slouží v garáži absolutně na všechno a v ateliéru používám na retuš tichý hrncový. Kompresor Iwata mne odradil svou cenou a tak jsem si vyrobil svůj. Postup jsem psal již kdysi dávno, později mi poslal postup Malý Moslim, který ukázal perfekní preciznost při výrobě. Podotýkám, že kompresor je tlakový nádoba a pokud nejsme kutilové, mechanici a elektrikáři....tak se do toho raději nepouštějme. Jinak hrozí výbuch a také úraz elektrickým proudem. Moslimův postup opakovat nebudu, jistě ho známe, ale napsal jsem si s Bodym a ten mi dovolil publikovat jeho "brutální" postup na stavbu jednoduchého tichého kompresoru. Reaguji na email a dotazy od Malin, která nás zahrnula dotazy. Jako bonus je zde postup na domácí výrobu airbrush hardcore pistolky.