Téměř osm let stejné dilema, slintání nad novou retuší, dýchámí různých druhů barev a popisování toho všeho....hlavně hledání, hledání nových věcí, sebe samotného a stále nového designu, obrazů a motivů. Ano, dá se to nazvat životním stylem, posedlostí, koníčkem nebo jen pro někoho komerční záleitostí, vším dohromady. To jsou lidé, kteří se tím živí, nebo je to jen baví, to jsem i já tvůrce tohoto webu, který Vás provází ve změněné formě již mnoho let a stále se snažím nové věci hledat, jak již bylo výše popsáno. Již nemám ambice někoho školit, nebo mu ukazovat jak se o to pokoušíme. Píšeme o CZ někdy SK airbrushi a dnes si to čekání na americké novinky zpestříme dalším článkem pro čtenáře.
„Ahoj lidi, zdarec foukačové. Asi se nedostanu do příspěvků, ale posílám to jako část mojí práce a snahy o to dělat airbrush. Chtěl bych dopředu naznačit, že se nepočítám mezi ty uživatele pistole, který to mají zmáknutý. Takže učím se a budu učit. Mraky, blesky, obloha...to jsou moje oblíbený témata. Na blesky nepotřebuješ šablonu, barvu si uděláš na bílý základ jakou chceš a hlavně, když to v okolí zjistili, že mi blesky jdou, tak je dělám pod lak na všechno možný. Od mobilů až po počítačový bedny a dokonce jednu motorku. Chtěl bych se podívat na plameny, ale zatím jsem ve fázi testování a časem se snad dopracuji k tomu aby to nějak vypadalo. Takže tady to je a snad mě neukamenujete..“
Kromě dotazů, kdy se bude konat výstava Motocykl a s ní spojený tradiční Airbrush Art Festival jsme dostali ještě několik dalších emailů. Chtěl bych hlavně pro Mirka vybrat nějaký srozumitelný návod na jeho punkovou baskytaru, kterou loni týral sprejem a samolepkami. Má ji obroušenou a vytmelenou s vrstvou základní barvy. Osobně nevím, jaký by na ní dal motiv a následně ho zalakoval, ale mám tu malý návod, jak by to také šlo udělat. A to nemusíte být zrovna malíř nebo grafik, aby vaše práce vypadala originálně a velmi dobře. Více v článku…
Původně tento článek neměl být publikován kvůli tématu. V zahraničí je to zcela jistě napolovic, airbrush není používán jen k malbě na kov, přilby a vozidla ale hlavně a také k malbě obrazů. U nás se malbě obrazů věnuje také spousta umělců, ale více převládájí custom práce a komerční využití. Dnes tu máme ukázku postupu malby obrazu od jednoho malíře z Rena. Takže dnes spíše pro výtvarníky. Mick se věnuje malbě kombinovanou technikou, kdy používá klasickou techniku olejomaby, akrylu a airbrush na plátno. Osobně jsem sice tomu moc neveřil, že to bude držet, ale po dvou emailech mne autor ujistil, že to opravdu drží a že je tento způsob použitelný pro umění. Osobně mám k této technice blízky vztah, obrazy malované tímto a podobným způsobem je možné shlédnout zde v galerii GuK na výstavě, která potrvá do konce prázdnin. K čkánku: Mick nám ukáže jeho postup práce se štětci a retuší.
Nejsem žádný expert na airbrush a stále se učím. Pistoli už mám několik let a za tu dobu jsem pochytil několik užitečných informací. Nesnažím se o nějaký zázračný článek a přesvědčování o koupi. Je to jen souhrn několika zásad a věcí, které se hodí znát začátečníkům. Další informace najdete na stránkách a fórech plastikových modelářů. Stříkací pistole lze dělit do několika skupin: fixírky, jednočinné a dvojčinné. Fixírky, které v podstatě ani nelze mezi stříkací pistole řadit, jsou nejlevnější varianta, která se používá pouze na velké plochy. Pro někoho to může takový vstup do světa stříkacích pistolí. Jsou velice jednoduché na údržbu.