Když budete hledat předlohu pro své umělecké dílo, není to opravdu jednoduché. Použít něčí obrázek z netu? Případný problém s autorským zákonem, dále už to někdo mohl využít a namalovat atd. Další možnost je (tu používám) , že si objekt nafotíte sami a pak tuto Vaši originální fotografii využijete jako předlohu pro svou malbu. Málokdo dnes bude malovat z paměti třeba Levharta, květinu, krajinu či portrét. Chtěl jsem dnes udělat malbu jinak a umístit ji na barevném pozadí. Samozřejmě bych rád dodal, na úpravu fotografií doporučuji Photoshop. Dají se s ním dělat skvělé efekty a je zde celá paleta nástrojů na vylepšení a úpravu fotografie. Máte to? Tak to vytiskneme a vezmeme nástroje a jde se malovat.
Už jsem měl pár dotazů na to, co vlastně používám na stříkání modelů. Pistoli už jsem tu ukázal a po roce a půl konečně ukážu i kompresor… Kompresor jsem dostal zadarmo od kolegy kitaře, který si kupoval profi výrobek a tenhle mu bylo líto vyhodit (ještě že tak). Používal k němu vlastnoručně sestavenou pistolku z injekční jehly a byl spokojený. Takže: celý kolos má asi 15 kg, táhnul jsem ho vlastně už předminulou zimu přes celou Prahu sockou a doma mi skoro upadly ruce. Je obalený v krabici z latí a sololitu, což až tak podstatné není, ale dá se přikrýt a tím ochránit od prachu atd.
„Ahoj lidi, zdarec foukačové. Asi se nedostanu do příspěvků, ale posílám to jako část mojí práce a snahy o to dělat airbrush. Chtěl bych dopředu naznačit, že se nepočítám mezi ty uživatele pistole, který to mají zmáknutý. Takže učím se a budu učit. Mraky, blesky, obloha...to jsou moje oblíbený témata. Na blesky nepotřebuješ šablonu, barvu si uděláš na bílý základ jakou chceš a hlavně, když to v okolí zjistili, že mi blesky jdou, tak je dělám pod lak na všechno možný. Od mobilů až po počítačový bedny a dokonce jednu motorku. Chtěl bych se podívat na plameny, ale zatím jsem ve fázi testování a časem se snad dopracuji k tomu aby to nějak vypadalo. Takže tady to je a snad mě neukamenujete..“
Dnes jsem musel udělat na modelu povrch z malých teček a hledat tzv. "prskátko", neboli malý nástavec na starou modelářskou retuš. A pak jsem si vzpoměl, že se tečkovaný povrch, simulace betonu, nebo jiného podkladu dá udělat i jinak. Podívejme se hodně let nazpět. Dnes vám tu se Sančezovým svolením přináším několik fotografií, jak vytvořit zajímavý povrch. Jestli jste někdo četl "kontroverzní bibli" airbrushe od Miguela Ferrona, tak tam autor používá kartáček na zuby pro efekt teček na zmrzlině. Aby efekt byl žádoucí, musíme si takovou činnost nacvičit nanečisto.
Možná se někomu bude zdát název podivný, ale hned vysvětlím. Pokud se rozhodnete pro vaši tvorbu v oblasti textil artu, je deska pro Vás naprosto nezbytnou součástí ateliéru. Do malířského stojanu tričko neupnete, a podivné kartony na které jsem viděl napínat trika svých kolegů prostě neumožní látku dobře napnout. Navíc deska funguje i tak, že odděluje přední část od zadní části látky, aby neprosákla. A aby se Vám dobře pracovalo stejný způsobem, jako na napnuté plátně. Ano, deska jde upevnit jak samostatně, tak i na stojan, ale zcela jistě bych věnoval její výrobě a volbě zvýšenou pozornost.