Nikdy jsem asi moc při nákupu výbavy nepřemýšlel. Koupit si ty správné barvy a náčiní, to snad ani napoprvé nejde. Takže jsem postupně nakupoval a objednával, průběžně doplňoval a tak mám dnes to co mám. Někomu bude připadat divné, že mám tolik pistolek, ale i když mám ke konci více práce s čištěním, tak hodně času ušetřím při výměně barvy. A kolik že jich mám napojených najednou? Rovných deset!
Jak jsem minule psal o tom jak jsem se musel poprat se Standoxem,tak jsem slíbil že se také zmíním o šablonách. Bez nich airbrush vlastně ani nejde dělat a říkejte si, že je nepoužijete a děláte od ruky. Ale beztak je musíte použít. Už kvůli tomu,že vám šablona zabrání „fouknutí“ barvy někam jinam. Ano, viděl jsem pár prací volně z ruky, ale to byla většinou práce na velké ploše, zdi nebo to bylo na kamionu, kde si dotyčný umělec pomohl skicou, projektorem nebo náčrtem. Ale třeba na přilbě je šablona nezbytná, bez ní jsou okraje rozmazané a linka nejistá, stejně jako detaily, které bez šablony prostě nejdou.
Akorát jsem dodělával detaily a tak jsem si sundal z pistolky ochranný klobouček, abych se dostal ještě blíž k povrchu a lehounce si foukám tenké linky a stíny. Taky mi trvalo, než jsem si to všechno seřídil. Ale spokojený jsem byl opravdu jen chvilku. Už nechybělo hodně do konce, když jsem pak pistolku odložil do stojánku. Asi jsem při tom štrachání pod stolem zavadil o hadičku a bum! Pistole sletěla na zem, barva se rozlila všude a co je nejhorší, spadla na jehlu a ta se bez kloboučku ohnula. Co teď s tím?
Největší péči asi ale samozřejmě zaslouží hlavní nástroj, tedy pistole pro americkou retuš. Zde musíme být především hodně opatrní a čištění provádět opravdu důkladně, aby pistole dlouho sloužila. Jestliže máme v pistoli zbytky usazené zaschlé barvy, nejenže nebude fungovat tak, jak by měla, ale můžeme ji i zničit! Proto je nutné důkladné čištění po každé práci a někdy i v rámci ní.
Vítejte v našem dalším seriálu mikro-lekcí airbrush pro lakýrníky, foukače, designéry a sprejery, kteří mají rádi airbrush techniku a vše pomalvané. Podívejme se na přilbu v podrobném postupu maskování, malování lakování a celkové změně, kterou projde. Majitel přilby má silný motocykl Suzuki Hayabusa. Ta motorka asi nemůze nikoho, kdo ma rád silnice zklamat. Jede v klidu v nízkejch otáčkách, brutálně ve vyšších, perfektně brzdí, jde skvěle do zatáček.....a akcelerace i ve 200km/h je brutální. Proto by i přilba měla vypadat tak, že patří na na tak silný stroj. Hayabusa znamená japonsky sokol, a takový nápis jsme si připravili na šablonu pro náš postup.