Kromě dotazů, kdy se bude konat výstava Motocykl a s ní spojený tradiční Airbrush Art Festival jsme dostali ještě několik dalších emailů. Chtěl bych hlavně pro Mirka vybrat nějaký srozumitelný návod na jeho punkovou baskytaru, kterou loni týral sprejem a samolepkami. Má ji obroušenou a vytmelenou s vrstvou základní barvy. Osobně nevím, jaký by na ní dal motiv a následně ho zalakoval, ale mám tu malý návod, jak by to také šlo udělat. A to nemusíte být zrovna malíř nebo grafik, aby vaše práce vypadala originálně a velmi dobře. Více v článku…
Když budete vlastníkem firmy, nebo živnostníkem, který se zabývá malbou, lakováním či custom airbrush, na akcích budete potřebovat ukázky prací. Někdo to řeší tím, že sebou vozí hotové obrázky, laminátové skořepiny jako půlku nádrže chopperu, přilby, kapoty nebo blatníky. Někdy se jedná o připravené kusy na výstavu, někdy je to neprodaný nebo nepovedený kus nebo lehce poškozená pomalovaná kapota. Jinde zase někdo používá kovové pomalované desky či panely, obzvláště pokud jsou provedeny barvou a lakem na syntetické bázi, vyleštěné a s ukázkou „co všechno airbrush umí“ a to včetně maskování a pinstripingu.
Nejsem žádný expert na airbrush a stále se učím. Pistoli už mám několik let a za tu dobu jsem pochytil několik užitečných informací. Nesnažím se o nějaký zázračný článek a přesvědčování o koupi. Je to jen souhrn několika zásad a věcí, které se hodí znát začátečníkům. Další informace najdete na stránkách a fórech plastikových modelářů. Stříkací pistole lze dělit do několika skupin: fixírky, jednočinné a dvojčinné. Fixírky, které v podstatě ani nelze mezi stříkací pistole řadit, jsou nejlevnější varianta, která se používá pouze na velké plochy. Pro někoho to může takový vstup do světa stříkacích pistolí. Jsou velice jednoduché na údržbu.
Když potkávám motorkáře, občas se najde někdo, kdo nechce mít na své motorce sofistikované orly, čím dál méně populární symboly Ameriky, nebo šelmu. Trend v tématech airbrushe pro motocykly jde od obrazů spíše na grafiku a to jak pinstriping neboli linkování až po abstraktní vzory (patterny) a nebo plameny v různě barevném provedení. Abych pravdu řekl, v Česku se moc linkované nebo „hot rod“ grafické plameny nevidí, jedná se spíše o výjimku. Daleko oblíbenější jsou barevné variace plamenů v kombinaci s nějakým vhodným motivem. Na malbu jedné podobné práce se nyní podívejme.
Osobně si neumím ze všech těch pomůcek představit, že bych mohl malovat bez fólie. Pomáhá mi dokonale přenést celý obraz, dobře se řeže a je vynikající na detail. Ano, můžete dělat obrazy bez ní, ale i když pistoli používám jako štětec, všechno je to od ruky takové neostré, zamlžené. Prostě bez fólie ani čárku, protože i se sebelepším nástrojem to neuděláte tak dokonale jako s ní. Dostal jsem zajímavou fotografii a podle ní jsem měl udělat stejný obraz. Pustil jsem se do toho a i když to vypadá složitě, zase tak hrozné to nebylo. Více v článku...